Login

POST REGATTA RACES

ST Kilda 5

Boat   Sail No Boat Name Helm Crew H'cap  Hrs Mins Secs Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Place
pico   p/nuts R Howard   1300 1 24 49 5089 3915 1
Laser 2000 2800   T. Southall C Townend 1090 1 11 58 4318 3961 2
Laser 91334   D. Bullivant   1087 1 17 12 4632 4261 3

 

 

ST  Kilda 4

Boat   Sail No Boat Name Helm Crew H'cap Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Place
Laser 2000 2800   Tristan Calum R. 1090 4680 4294 1
RS Vision 1279 Aquila Duncan B. Sarah R. 1096 4867 4441 2
Laser 91334   Iain B.   1087 4868 4478 3

 

 

St Kilda 3

Boat   Sail No Boat Name Helm H'cap  H M S C T  (secs) Place
Laser 3573   C.Townend 1087 1 32 57 5131 1
Laser 91334   I.Bullivant 1087 1 37 52 5402 2
Pico   P'nuts R. Howard 1300 2 3 12 5686 3
Wayfarer 5779 Bata gorm I. Taylor 1101 1 50 50 6040 4
Albacore 6492   G. Louden 1055       99999 rtd

 

St Kilda 2

Boat   Sail No Boat Name Helm H'cap  Hrs Mins Secs C T Pl
Laser 2000 2800 Laser 2000 T. Southall 1090 1 3 53 3517 1
Wayfarer 5779 Bata Gorm I. Taylor 1101 1 12 32 3953 2
Laser 91334 Laser  I. Bullivant 1087 1 15 22 4160 3

 

SAORSA 4 JUNIOR TROPHY

Boat   Sail No Boat Name Helm H'cap Mins Secs Corrected Time  (secs) Place
RS Feva 4075 Pegasus C Townend 1240 35 38 1724 1
RS Feva 3605 Pavo I Bullivant 1240 35 55 1738 2

REGATTA

Ulluva Cup End of Series Results

Name U 1 U 2 U 3 U 4 U 5 U 6 Total Pl
Fanta'( Lauren Glasgow) 1 1 0 6 4 1 13 1
Aquila (Terry Kitchin) 2 3 0 2 6 3 16 2
W 3186 (Guy Smith) 4 4 6 0 3 5 22 3
Laser 150662(J Smith) 0 17 3 1 1 2 24 4
Sulaire (C. Townend) 0 2 4 10 5 6 27 5
Conudrum (R Smith) 0 17 2 3 2 4 28 6
Comet Trio (Keith Van Schaik) 6 5 0 8 17 17 53 7
Laser 144807 (Tristan Southall) 5 0 17 4 17 17 60 8
Saorsa (J Leiper) 0 17 1 17 17 17 69 9
Palaver (Tim Gale) 3 0 17 17 17 17 71 10
Guiseach(M Burrell) 0 17 17 5 17 17 73 11
Albacore (G. Louden) 0 6 17 17 17 17 74 12
Laser(I.Bullivant) 0 17 17 17 17 7 75 13
Laser 2000 (A French) 0 17 17 9 17 17 77 14
Luxky Dip (W MacIntosh) 0 17 17 17 17 17 85 15
Working Progress(P Lutas)  0 17 17 17 17 17 85 16

Sgeir Buidhe End of Series Results

Name S B 1 S B 2 S B 3 Total Pl
Laser 150662 ( J Smith) 1 1 2 4 1
Conundrum (R Smith) 3 2 4 9 2
Aquila (T Kitching) 2 6 3 11 3
Fanta' (L Glasgow) 6 4 1 11 3
W3186 (G Smith) 7 3 5 15 4
Sulaire (C Townend) 10 5 6 21 5
Laser!44807 (T Southall) 4 12 12 28 6
Guiseach (M Burrell) 5 12 12 29 7
Laser(I.Bullivant) 12 12 7 31 8
Springbank (K VanSchaik) 8 12 12 32 9
Laser 2000 (A French) 9 12 12 33 10

Ulluva 3 and Airighdrishaig Cup

Boat  Boat Name Helm H'cap  Hrs Mins Secs Corrected Time  (secs) Place
Wayfarer Saorsa J Leiper 1101 2 4 5 6762 1
Laser L150662 R Smith 1087 2 2 41 6772 2
Laser Conundrum J Smith 1087 2 2 45 6776 3
Laser Sulaire C Townend 1087 2 8 42 7104 4
Wayfarer 3186 G Smith 1101 2 13 21 7267 5

Ulluva 6 and Sgeir Buidhe 3

Boat  Boat Name Helm H'cap  Hrs Mins Secs Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Pl
GP14 Fantas L.Glasgow 1127 2 7 15 7635 6775 1
Laser L150662 J.Smith 1087 2 3 23 7403 6810 2
RS Vision Aquila T.Kitching 1096 2 6 19 7579 6915 3
Laser Conundrum R.Smith 1087 2 6 5 7565 6960 4
Wayfarer W3186 G.Smith 1101 2 12 23 7943 7214 5
Laser Sulaire C.Townend 1087 2 12 24 7944 7308 6
Laser L144807 I.Bullivant 1087 2 27 13 8833 8126 7
Laser 2000 L2000 A.French 1090       0 99999 DNF
Comet Trio Springbank R.Lawson 1085       0 99999 DNF

 

Ulluva 5 and Sgeir Buidhe 2

Boat  Boat Name Helm Crew H'cap M S C T Pl
Laser L150662 J Smith   1087 1 46 32 5880 1
Laser Conundrum R Smith   1087 2 2 16 6749 2
Wayfarer W3186 G Smith Imo Smith 1101 2 13 3 7251 3
GP14 Fantas L Glasgow Tea Becu 1127 2 30 45 8026 4
Laser Sulaire C Townend   1087 2 27 29 8141 5
RS Vision Aquila T Kitching Ruby Howard 1096 2 30 0 8212 6
Laser 2000 L 2800 A French Sarah Robertson 1090       99999 ret
GP14 Working P P Lufas Lewis Drysdale 1127       99999 ret
Laser L144807 T Southall   1087       99999 ret

Ladies Race

Boat  Boat Name Helm H'cap  Hrs Mins Secs Corrected Time  (secs) Place
Wayfarer Saorsa S Robertson 1101 1 12 50 3969 1
GP14 Fanta L Glasgow 1127 1 16 25 4068 2
Feva Phoenix M Baron 1240 1 41 58 4934 3

 

 

Ulluva 4 and Sgeir Buidhe 1

Boat  Boat Name Helm H'cap H M S C T   Place
Laser 150662 J Smith 1087 1 34 17 5204 1
RS Vision Aquila T Kitching 1096 1 38 8 5372 2
Laser Conundrum R Smith 1087 1 38 59 5464 3
Laser L144807 T Southall 1087 1 40 22 5540 4
Wayfarer Guiseach M Burrell 1101 1 42 27 5583 5
GP14 Fanta L Glasgow 1127 1 45 29 5616 6
Wayfarer 3186 G Smith 1101 1 44 11 5678 7
Comet Trio Springbank K VanSchaik 1085 1 43 11 5706 8
Laser 2000 L 2800 A French  1090 1 43 48 5714 9
Laser Sulaire C Townend 1087 1 43 53 5734 10

 

 

Frithaird Trophy (Yachts)

Boat Name Class Skipper  H'cap TCF Hrs Mins Secs  CT (secs) Place
Saorsa Dufour  22 T. Becu 23.75 0.604 5 36 36 12202 1
Storm Mhor W Typhoon J. MacKenzie 13.75 0.771 4 24 7 12215 2
Pacer  GK24 J. Shaw 20 0.667 5 14 41 12587 3
Monkey Business Sigma 38 D. Finlayson 12.5 0.792 4 26 44 12670 4
Bluey M Eclipse 33 D. McGhie 20.5 0.658 5 38 4 13354 5
Freyja Bavaria 31 J. Fergueson 17.5 0.708 5 16 41 13459 6
Mhojo W Fulmar D. Murray 16.5 0.725 5 22 10 14014 7
Cavatine Nicholson 32 D. Moss 20.5 0.658       99999 disq
Moolie Vivacity 20  M. Hay 21.5 0.642       99999 rtd
Scamander Vega S. Patch 23.48 0.609       99999 rtd

PELLY RESULTS

Name Pelly 1 Pelly 2 Pelly 3   Total Place
W3186 (G. Smith) 2 3 1   6 1
Saorsa (J.Leiper) 1 1 7   9 2
Sulaire (C. Townend) 7 2 7   16 3
Palaver (T. Gale) 3 7 7   17 4
Aquila (T. Kitching) 7 4 7   18 5
Guiseach (M Burrell) 7 7 7   21 6

Ulluva 2

Boat  Boat Name Helm H'cap  Hrs Mins Secs Corrected Time (secs) Place
GP14 Fanta L Glasgow 1127 1 48 33 5779 1
Laser Sulaire C Townend 1087 1 45 15 5810 2
RS Vision Aquila T Kitching 1096 1 46 17 5818 3
Wayfarer 3186 G Smith 1101 1 50 22 6015 4
Comet Trio Springbank K Van Schaik 1085 1 50 7 6089 5
Albacore 6492 G Louden 1055 2 2 33 6970 6
Laser 2000 2800 M Davies 1090       99999 dnf

Pelly 2

Boat  Boat Name Helm H'cap  Hrs Mins Secs Corrected Time  (secs) Place
Wayfarer Saorsa John Leiper 1101 1 39 3 5398 1
Laser Sulaire  Chris Townend 1087 1 39 14 5477 2
Wayfarer W3186 Guy Smith 1101 1 41 0 5504 3
RS Vision Aquila Terry Kitching 1096 1 45 53 5797

4

Pelly 1

Boat   Sail No Boat Name Helm H'cap Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Place
Wayfarer 8069 Saorsa John Leiper 1101 3915 3556 1
Wayfarer 3186   Guy Smith 1101 4107 3730 2
Wayfarer 7280 Palaver Tim Gale 1101 4272 3880 3

 

Commodore's Cup

Boat   Sail No   Helm H'cap Place
Topper 73   Grace Claxton 1313 1
Topper 70   Chris Townend 1313 2
Topper 71   Iain Bullivant 1313 3
Topper 3   Sarah Robertson 1313 4
Topper 96   Fionn McKee 1313 5
Topper 72   Ethan Tickle 1313 6

Ulluva 1

Boat   Sail No Boat Name Helm Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Place
GP14   Fantas L Glasgow 5192 4607 1
RS Vision 1479 Aquila T Kitchen 5147 4696 2
Wayfarer 7280 Palaver T Gale 5237 4757 3
Wayfarer 3186   G Smith 5417 4920 4
Laser 1E+05   T Southall 5505 5064 5
Comet Trio 477 Springbank K van Schaik 6849 6312 6

Wayfarer

8395 Lucky Dip W Macintosh 0 99999 DNF

Dubhaird 1

Race abandoned.

Dubhaird 2

Class  Sail No Boat Name Helm H'cap Elapsed Time (secs) Corrected Time (secs) Place
Wayfarer 8069 Saorsa J. Leiper 1101 4053 3681 1
F. Fifteen 3515 Ffionair M.Hay 1020 3825 3750 2
GP14 13124 Fanta' L Glasgow 1127 4271 3790 3
Laser 2000 2800   C.Townend 1090 4254 3903 4
Comet Trio 477 SpringBank K.VanSchaick 1085 4760 4387 5

 

Dubhaird 3

Class  Sail No Boat Name Helm H'cap  Hrs Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Place
Wayfarer 8069 Saorsa J Leiper 1101   4133 3754 1
RS Vision 1479 Aquila D Bullivant 1096   0 99999 Disq
Wayfarer 5779 BataGorm  I Taylor 1101   0 99999 Disq
Laser 2000 2800   C Townend 1090   0 99999 Disq
F. Fifteen 3515 Ffionair M Hay 1020   0 99999 Disq
Laser 102525 Sulair A MacKenzie 1087   0 99999 Disq
GP14 13124 Fanta' T Becu 1127   0 99999 Rtd

 

Dubhaird 4

Class  Sail No Boat Name Helm H'cap Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Place
F. Fifteen 3515 Ffionair M Hay 1020 2475 2426 1
Wayfarer 8069 Saorsa J Leiper 1101 2731 2480 2
RS Vision 1479 Aquila D Hay 1096 2791 2547 3
Dart 16     M Mackenzie 863 0 99999 Rtd
Laser 102525   A MacKenzie 1087 0 99999 Rtd

 

Dubhaird 5

Boat   Sail No Boat Name Helm H'cap Mins Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Pl
Wayfarer 8069 Saorsa J Leiper 1101   4912 4461 1
GP14   Fanta L Glasgow 1127   5206 4619 2
F. Fifteen 3515 Ffionaire M Hay 1020   4722 4629 3
Laser 2000 2800   C Townend 1090   5123 4700 4
Albacore 6492   G Louden 1055   5539 5250 5

 

Dubhaird Series - Final Results

Name Dub 1 Dub2 Dub3 Dub4 Dub5 Total Place Discard
Saorsa(J.Leiper)   1 1 0 1 3 1 2
Ffionair (M.Hay)   2 0 1 3 6 2 8
Fanta' (L.Glasgow)   3 8 0 2 13 3 11
Laser2000(C.Townend)   4 8 0 4 16 4 11
Aquila(D.Hay,D.Bullivant)   0 8 3 11 22 5 11
Sulaire (A.MacKenzie)   0 8 6 11 25 6 11
Comet Trio (K.VanSchaick)   5 0 11 11 27 7= 11
Albacore (G Louden)   0 11 11 5 27 7= 11
Dart 16 (M.MacKenzie)   0 11 6 11 28 8 11
Bata Gorm (I.Taylor)   0 8 11 11 30 9 11

 

St Kilda  1

Class  Sail No Boat Name Helm H'cap Elapsed Time  (secs) Corrected Time  (secs) Pl
Wayfarer 5779 Bata Gorm I Taylor 1101 4701 4270 1
Comet Trio 477 Springbank R.Lawson 1085 5702 5255 2